Svatý Martin přijel do Vizovic už po šesté

Sobota 12. 11. 2016 byla dnem, kdy se ve Vizovicích uskutečnil již 6. ročník Svatomartinského trhu. Ten byl, stejně jako v předchozích dvou letech, pořádán pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky.

Už od půl deváté lákaly návštěvníky stánky plné regionálních výrobků. Ti zde mohli nakoupit nejen tradiční výrobky, na které jsou z minulých let zvyklí, ale také novinky, mezi které letos patřily: domácí cider, mrkvové dorty, oleje či BIO mošty.

Čekání na příjezd svatého Martina zpříjemňovalo vystoupení cimbálové muziky DOKOPYJAN z Vlachovic.  S blížící se půl jedenáctou se oči přítomných netrpělivě obraceli směrem k ulici, kudy Martin pravidelně přijíždí. Než se k nim však dostal, udělal si menší zajížďku, aby mohl pozdravit obyvatele domu s pečovatelskou službou, kteří se na náměstí nemohli dostavit. Ti mu z oken mávali a rozdávali úsměvy, takže kolečko kolem domu s radostí dvakrát zopakoval. Poté už nic nebránilo tomu, aby i s mladými víny dorazil na náměstí. Zde po uvítacím projevu Petra Žůrka z pořádající MAS Vizovicko a Slušovicko požehnal místní  farář Svatomartinskému vínu i všem přítomným. V tu dobu se z oblohy snášel lehký sníh a poprvé se tak při Svatomartinském trhu naplnila pranostika, která je se svatým Martinem spojená. Poté měli všichni zúčastnění příležitost ochutnat požehnaná Svatomartinská vína a mohli využít možnosti vyfotit se se svatým Martinem a jeho koněm. Zejména pro děti bylo připraveno malování na obličej, pro dospělé pak ukázka tvorby Vizovického pečiva. Na závěr proběhlo předání cen vítězům „facebookové“ soutěže a pozvání do restaurace Café Retro Vizovice, která každoročně pořádá při této události husí hody.

Pořadatelé děkují všem, bez nichž by trh nemohl být uskutečněn, a kteří se postarali o jeho hladký průběh. Velký dík však také patří lidem, kteří akci navštívili a již teď se těšíme, že se za rok při stejné příležitosti setkáme znovu.

FOTOGALERIE

FOTOREPORTÁŽ – Horní Podřevnicko.cz