Festival řemesel přilákal tisícovku návštěvníků

Předposlední březnový víkend se prostory Kulturního centra Vizovice a parkoviště za budovou proměnily v přehlídku historických, lidových i současných řemesel, která byla, jsou a snad i budou se životem na Valašsku spjata. Na čtrnácti stanovištích měly nejen děti, ale i dospělí možnost vyzkoušet řemesla, s nimiž se jen tak nesetkají.

Každý z návštěvníků si mohl vyzkoušet postavit dům včetně dřevěných krovů, odlévaly se odlitky z betonu, pracovalo se s ručním elektrickým nářadím, na stanovišti obuvníků a oděvníků si mohli vyzkoušet návrhářství či přišití knoflíku. Děti si mohly vyzkoušet vyrobit zvířátko z vizovického pečiva u stánku paní Elen Macháčkové, odekorovat kraslice s paní Annou Krocovou nebo vyrobit postavičku z kukuřičného šustí. Venkovní prostory se proměnily ve středověk, přijeli kováři, tesaři, švadleny, každý si mohl vyzkoušet ukovat hřebík či práci se sekerou. Nejen, že si návštěvníci mohli odnést předměty, které si sami vyrobili, ale po úspěšném absolvování všech připravených stanovišť získali i certifikát Valašského mistra.

Páteční program byl vyčleněn pro žáky základních škol, kterých dorazilo 300. Věříme, že si nejen užili páteční den mimo lavice škol, ale že jim tato akce pomohla i při rozhodování o jejich budoucím zaměření a přispěli jsme tak k rozšiřování řad řemeslníků na Valašsku. Sobotní program byl pak otevřen široké veřejnosti, kdy dorazilo neuvěřitelných cca 700 návštěvníků nejen z Vizovic a jejich okolí. Průměrná doba strávená na akci se z původně očekávaných 2 hodin protáhla na 4 hodiny a rekord byl 6,5 hodiny!

Organizátory akce byl Nadační fond Řemeslo pomáhá, MAS Vizovicko a Slušovicko, o.p.s. a Kulturní centrum Vizovice. Na místo však dorazilo až 60 organizátorů a pomocníků, bez nichž by se tuto akci nepodařilo uskutečnit.

Akce měla pozitivní vliv i na cestovní ruch, spousta návštěvníků spojila tento festival řemesel s výletem a strávila tak ve Vizovicích převážnou část dne a navštívila i jiná zajímavá místa ve Vizovicích.