Národní konference Venkov 2014

Letošní konference, která se konala v Konstantinových lázní v Plzeňském kraji, se nesla v duchu hesla KOSTEL – ŠKOLA – STATEK – HOSPODA, vystihujícího čtyři neopomenutelné prvky každé vesnice. První konferenční den byl věnován především zasedání partnerských organizací působících ve venkovském prostoru, po kterém následoval workshop – politika zaměstnanosti a CLLD. Následně se účastníci přesunuli na vrch Krasíkov, kde v kapli Máří Magdalény proběhl netradiční zahajovací večer ve stylu venkovské Pecha Kucha night aneb prezentace inspirativních iniciativ a projektů, spojený s ochutnávkou regionálních produktů a specialit. Závěr dne patřil country večeru v krásné stodole Dvoru Krasíkov, kterým provázel Michal Tučný revival band.

Druhý den začal plenárním zasedáním, na kterém mimo jiné vystoupil i ministr zemědělství Marian Jurečka. Poté proběhly tematické pracovní skupiny, my jsme se zúčastnili workshopu STATEK zaměřený na zemědělství, vztah k půdě, živnostenské podnikání na venkově aj. a workshopu KOSTEL, který se zabýval péčí o kulturní památky, kulturou na venkově aj. Na večer proběhla exkurze rodinného pivovaru Chodovar v nedaleké obci Chodová Planá.

Závěrečný třetí den odstartoval seminář Kreativita – Inovace – Spolupráce – Rozvoj, který byl zaměřen zejména na využívání sítí na venkově k podpoře inovací, na spolupráci místních aktérů s výzkumnými centry a na potenciál CLLD a evropského inovačního partnerství. Na konec celé konference se uskutečnilo závěrečné shromáždění všech účastníků.