Svatomartinský trh nově v prostředí vizovického zámku

Stejně jako každý rok, tak i letos tentokrát však v areálu Státního zámku ve Vizovicích se dne 16. listopadu od 9:00 do 15:00 hodin uskutečnil již po deváté Svatomartinský trh.

Přestěhování akce z Masarykova náměstí do prostředí vizovického zámku dalo akci zcela nový rozměr.

A i když počasí nebylo ideální, našlo si na nádvoří zámku cestu rekordní počet návštěvníků. Zde byla převážná část prodejních stánků regionálních produktů, ale nechyběly ani zabijačkové speciality či burgery s husím trhaným masem. Přilehlá Galerie Mariette byla plná živých ukázek tradičních řemesel a vánočních ozdob. Zámecká čokoládovna nabídla komentované prohlídky.  

Jako každoročně jsme přivítali nejen svatého Martina a ochutnali letošní vína, které po krátkém proslovu Pavla Elšíka z MAS VaS,  požehnal místní kněz Vít Hlavica. 

Zážitkem bylo také vystoupení středověkého alchymisty s jeho neuvěřitelnými pokusy. Děti zaujaly také soutěže a dílničky DDM Zvonek, výroba odznaků, zrcátek a přívěsků ve stánku MAS Vizovicko a Slušovicko nebo ukázka zvířat ze záchranné stanice v Hošťálkové.

K tomu všemu zahrála cimbálová muzika Vizovský Juráš, kterou vystřídal folk rock Pavla Tabáska a dobová hudba v podání Karla Dvořáčka. Hudební produkci doplnil gajdoš Petr Sovják se svou dudáckou muzikou.

Celou akcí provázel svým moderováním Jan Čada, který také v hudebních pauzách zpovídal některé prodejce. Návštěvníci se tak dozvěděli více o jejich podnikání a produktech. Novinkou bylo také losování rozdaných programů, kdy hlavní cenou bylo svatomartinské menu pro dvě osoby v Zámecké vrátnici.

Akce se konala pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana a byla zároveň připomenutím památky vizovického řezbáře Petra Jahůdky.

Fotografie k nahlédnutí → ZDE