Vizovická výprava do světa tradičních a moderních řemesel

Již po druhé se prostory Kulturního centra ve Vizovicích proměnily v různorodou stezku od tradičních lidových řemesel až po moderní řemeslné techniky. Spojení Nadačního fondu Řemeslo pomáhá, MAS Vizovicko a Slušovicko a Kulturního centra Vizovice přineslo do Vizovic téměř 60 profesionálů, kteří nejen předvedli aktuální trendy ve svých oborech, ale také sdíleli kouzlo své práce.

Neděle 14. dubna 2024 nabídla program rodinám s dětmi. Ti měli možnost poznat různorodost tradičních i moderních řemesel, každý z návštěvníků si mohl vyzkoušet postavit dům z opravdových tvárnic, vyrobit si z cihlářské hlíny vlastní cihličku, seznámit se s ručním elektrickým nářadím a na stanovišti oděvníků se naučili vázat pánskou kravatu. Děti si mohly vyrobit zvířátko z vizovického pečiva, odekorovat kraslice, a ve venkovních prostorách si mohly vyzkoušet práci kováře. Po úspěšném absolvování celé stezky čekalo na každého návštěvníka kolo štěstí, ve kterém si mohli vytočit jak sladkou odměnu, tak i věcný dárek v podobě pracovních rukavic, metrů, tužek, svítilen a mnoho dalšího.

Následující pondělní dopoledne bylo věnováno třem stovkám žáků II. stupně základních škol, kteří měli možnost překonat stereotypy spojené s rozdělením řemesel podle pohlaví. Tato iniciativa zdůraznila, že přístup, který některá řemesla jsou jen pro kluky a jiná jen pro holky, je zastaralý a není v souladu s realitou. Akce tak ukázala, že práce s novou generací je klíčová pro zachování tradic a řemesel, které mají stále své místo a budoucnost v době neustálého technologického pokroku.