Vzdělávací exkurze na Olomoucko nabídla mnoho zajímavých příkladů dobré praxe

Ve dnech 23. – 25. září se zúčastnili zástupci Mikroregionu Slušovicko a MAS Vizovicko a Slušovicko vzdělávací exkurze za poznáním do obcí v Olomouckém kraji. I přes nepříznivou epidemiologickou situaci se odvážilo na exkurzi vypravit 27 účastníků.

První zastávkou nabitého programu byl městys Dub nad Moravou. Tamní starosta s místostarostou nás mile uvítali, seznámili s fungováním městyse a provedli po významných místech a projektech. Zajímavý projekt nám byl představen ve škole – nová přístavba, která ve vnitřních prostorech nabízí jazykovou učebnu a na střeše venkovní učebnu vč. vyvýšených záhonů. Nemohli jsme opomenout nedaleký poutní kostel, který je vyhlášen jako kulturní památka. Následně jsme se přesunuli do obce Troubky, která byla nejvíce postiženou obcí povodněmi v roce 1997. Kromě opravené obce po povodních, hasičského vybavení vč. motorového člunu nás zaujal sportovní areál, který nabízí několik druhů hřišť.

Druhý den nás v Šumperku na radnici přivítal místostarosta a představil nám vývoj města, jeho projekty a spolupráci s jinými městy, mikroregiony a místními akčními skupinami. Díky procházce po městě s průvodcem a výhledem z radniční věže jsme si o městě udělali dokonalý obraz. Odpoledne jsme pak každý trávili dle vlastního výběru ve Velkých Losinách – část účastníků v termálních lázních a část v tamějším zámku.

Třetí a zároveň poslední den jsme se vydali do obce Rapotín. Byť se jedná o obec s cirka 3 300 obyvateli, její projekty a rozvoj byly vidět na každém kroku – rekonstruovaný sportovní areál, aktuálně budovaný golfový areál, který má sloužit nejen členům klubu, školám, turistům ale i široké veřejnosti. Nadále se zde dokončují významné práce na protipovodňových opatřeních – úprava koryta, stavidla, povodňový park apod. Za zmínku stojí také svazková škola, která je zde zřízena mikroregionem Svazek obcí údolí Desné. Po obědě v tamějším kulturním domě (s kapacitou hlavního sálu až 356 míst) jsme vyrazili do poslední obce naší cesty – Hrabové. Nejvíce účastníky zaujala malá hvězdárna ve věži evangelického kostela a obecní palírna ovocných destilátů. Kromě toho také sběrný dvůr a prozatím nezkolaudovaný komunitní dům pro seniory.

Po třech dnech plných zážitků, nabitých vědomostí a příkladů dobré praxe jsme se vrátili domů. Každý z účastníků si s sebou do své obce jistě odnesl zajímavý nápad, který by chtěl a mohl zrealizovat. Věříme, že příští rok se exkurze opět uskuteční a my se jí budeme moci zúčastnit.